fallback

Петролният бизнес: Природният газ ще съществува и след енергийния преход

Холандската компания Shell очаква до 2035 г. глобалното търсене на газ да нараства годишно с 2%

22:53 | 09.10.18 г. 7

Големи енергийни компании гарантират, че търсенето на природен газ ще продължи да се увеличава с главозамайваща скорост, подкопавайки предупрежденията за ускоряващите се климатични промени, които изискват бърза смяна на посоката на развитие на глобалната енергетика, предава Ройтерс.

Влиятелни петролни компании като Royal Dutch Shell, BP и Total вече се адаптират към растящата необходимост от намиране и използване на ресурси за чиста енергия, инвестирайки все повече средства в проекти, свързани със соларната и вятърна електроенергия, електрическите превозни средства, дори с озеленяването. 

Въпреки това тези компании все още виждат петрола и най-вече природния газ, най-малко замърсяващото течно изкопаемо гориво, да играят все по-значима роля в прехода към чиста енергия, тъй като необходимостта от електричество и пластмаса продължава да расте.

„Основният бизнес на Shell е и ще бъде предимно в петролния и газовия сектор“, смята главният изпълнителен директор на холандската компания Бен ван Бьорден.

До 2035 г. Shell очаква глобалното търсене на газ да нараства годишно до 2%, което е повече от два пъти на сегашния ръст на енергийните доставки.

ООН заяви в доклад по-рано през седмицата, че ограничаването на ръста на температурата в световен мащаб до 1,5 градуса по Целзий изисква рязка, безпрецедентна промяна в начина, по който хората използват енергията и по който я добиват. Това означава, че до 2050 г. енергията, която човешката цивилизация използва, трябва да идва на 80% от възобновяеми енергийни източници. Също така трябва да се развие и технологията за улавяне на въглеродните емисии, която ще редуцира отделяните емисии от газовите електроцентрали до 8%.

Не е ясно как точно глобалната икономика ще успее да направи тези важни стъпки за запазване на екологичното равновесие.

Днес природният газ съставлява около 22% от глобалния енергиен микс. Много енергийни компании предпочитат да виждат този ресурс като част от рязката промяна към нисковъглеродна икономика.

Катар, един от най-големите доставчици на природен газ в света, се готви да ускори добива на втечнен природен газ с около 40% през следващото десетилетие до близо 110 млн. тона за година, очаквайки търсенето на супер охладено гориво да се повиши особено при бързо развиващите се икономики като Индия и Китай.

Shell инвестира повече от всяка друга петролна компания в своите проекти за чиста енергия, заделяйки между 1 и 2 млрд. долара годишно за разработване на технологии за възобновяеми енергийни източници и нисковъглеродна енергия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:45 | 11.09.22 г.
fallback